Değerli Meslektaşımız,

Malumlarınız olduğu üzere, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve ülkemizde de görülen COVID-19 salgınından tüm sektörlerin yanı sıra acentelik mesleğimiz de yoğun bir şekilde olumsuz yönde etkilenmektedir.

İcra Komitesi olarak salgın olayının ilk günlerinden itibaren tedbirlerimizi alarak, ilgili merciler nezdinde gerekli çalışmaları yürütmekteyiz.

Bu itibarla, aşağıda sıralanan hususlarda ilgili merciler nezdinde en üst seviyede girişimde bulunulmuş olup, süreç hassasiyetle takip edilmektedir.

Önemle duyurulur,

 

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi

 

 

İlgili Mercilere İletine Talepler:

 

 1. Muhtasar ve Katma Değer Vergisi Ödeme Ertelenmesi kapsamına sigorta acenteleri dahil edilmelidir.
 2. En az 6 ay süre ile SGK istihdam teşviki sağlanmalı, salgın ve etkilerinin devamı halinde bu süre uzatılmalıdır.
 3. İstihdam edilen personel sayısına göre, evden çalışmaya yönelik bilgisayar ve alt yapı teşviği sağlanmalı, acentelere hızlı internet erişimi verilmelidir.
 4. Salgın kapsamında uygulanacak tüm teşviklerin kapsamına sigorta acenteleri dahil edilmeli, acentelerin teşviklerden faydalanmaları sağlanmalıdır.
 5. Sigorta şirketleri tarafından tahsilat süreçlerinin esnetilmesine yönelik tedbirler alınmalı, tahsilat yükümlülüğü acente üzerinde bırakılmamalıdır. Ayrıca, salgın nedeniyle sorun yaşayan işletme ve tüketicilere tahsilat için en az 30 gün ek süre verilmeli, vadesinde yenilemesi unutulan, atlanan poliçelerde hasarsızlık tenzilatının kaybının belli bir süre ile ertelenmesi sağlanmalıdır.
 6. Trafik sigortası acente taban komisyon oranı %17 olarak uygulanmalıdır.
 7. Acente komisyonları eski seviyelerine yükseltilmelidir.
 8. Acente hedefleri esnetilmeli ve ertelenmelidir.
 9. Acente tahsilat ödeme sorunlarına destek olunmalı, tahsilat yapılamayan poliçeler başlangıcından iptal edilmeli veya prim ödemeleri ertelenmeli, daha sonra vade farksız taksitler halinde alınmalıdır.
 10. Komisyon ödemeleri haftalık olarak yapılmalıdır.
 11. Acentelerin evden çalışma maliyetlerine destek verilmelidir.
 12. Asistan firmaların, anlaşmalı hastanelerin tıbbi destek hatlarını acentelerin de hizmetine ve erişimine açılmalıdır.
 13. Riziko kabul kriterleri esnetilmeli, onay süreçleri hızlandırılmalı ve şirket yetkililerine erişimde yaşanılan sıkıntılardan dolayı, acente risk kabul kriterleri güncellenerek yükseltilmelidir.
 14. Sigorta şirketlerinin acentelerine yönelik yurt içi ve yurt dışı seyahat programları iptal edilmeli, söz konusu organizasyonların maliyeti acentelerine ek teşvik olarak dağıtılmalıdır.

 

#EVDEKAL

Dask Teşvik kampanyası

Etkinlik takvimi

<<  <  Ekim 2022  >  >>
 Pz  Sa  Çr  Pr  Cu  Ct  Pz 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31