Değerli Meslektaşımız,

COVID-19 salgınına ilişkin hazırlanan işyerlerinde alınması gereken önlemleri içeren "COVİD 19'dan Korunma Önerileri" raporuna buradaki linkden, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 14 Kural videosuna https://youtu.be/3Z7MrCQHO-k linkinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca, İcra Komitemiz tarafından hazırlanan ve uyulması tavsiye edilen tedbirler aşağıda iletilmektedir.

İcra Komitemiz, salgınla etkin mücadele edilmesi ve meslektaşlarımızın bu süreçten olumsuz etkilenmemesine yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir. Bu çerçevede, işlerin evden yürütülebilmesini teminen statik IP kullanım zorunluluğunun geçici olarak kaldırılması sağlanmıştır. Bununla birlikte, meslektaşlarımıza ve sigortalılarımıza yönelik aşağıda sıralanan taleplerimiz ilgili mercilere iletilmiştir.

 

İlgili Mercilere İletilen Talepler:

 

 1. En az 6 ay süre ile SGK istihdam teşviki sağlanmalı, salgın ve etkilerinin devamı halinde bu süre uzatılmalı.
 2. İstihdam edilen personel sayısına göre, evden çalışmaya yönelik bilgisayar ve alt yapı teşviği sağlanmalı.
 3. Mevcut vergilerin ödeme tarihi 6 ay ertelenmeli, vergi teşviki sağlanmalı.
 4. Salgın kapsamında uygulanacak tüm teşviklerin kapsamına sigorta acenteleri dahil edilmeli, acentelerin teşviklerden faydalanmaları sağlanmalı.
 5. Sigorta şirketleri tarafından tahsilat süreçlerinin esnetilmesine yönelik tedbirler alınmalı, salgın nedeniyle sorun yaşayan işletme ve tüketicilere tahsilat için en az 30 gün ek süre verilmelidir. Bu süre sonuna kadar poliçeler iptale alınmamalıdır. Ayrıca, vadesinde yenilemesi unutulan, atlanan poliçelerde hasarsızlık tenzilatının kaybının belli bir süre ile ertelenmesi sağlanmalı.

 

Bu vesile ile 18  Mart Çanakkale Zaferi’mizin 105. Yılında Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, gazi ve şehitlerimizi şükran, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Sağlıklı günler dileriz.

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi

 

 

Uygulanması Tavsiye Edilen Tedbirler:

 

 • Ofislerin temizliğine dikkat edilmeli, dezenfektan kullanılmalı, hijyen kuralları uygulanarak sık sık havalandırılmalıdır.
 • Evrak işi yapan personelin mutlak suretle eldiven ve maske kullanması sağlanmalıdır.  
 • Hastalık belirtileri gösteren personel derhal hastaneye yönlendirilmeli, söz konusu personele gerekli izinler verilerek, diğer ofis çalışanlarının güvenliği sağlanmalıdır.
 • Hamile, 60 yaş ve üzeri olan ya da riskli grupta yer alan çalışanlara (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diyabet, kalp damar hastalıkları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) izin kullandırılmalıdır.
 • Mümkün olduğunca personellerin evden çalışmaları sağlanmalı, ofiste çalışma zorunluluğu varsa, çalışma saatleri azaltılmalı, işe geliş ve çıkış saatleri toplu ulaşımın yoğun olmadığı saatlere göre programlanmalıdır. Okul öncesi ya da ilköğretimde okuyan çocuğu bulunan kadın çalışanlara talep etmeleri halinde izin kullandırılmalıdır.
 • Zorunlu haller dışında, müşteri ziyaretleri salgın tehdidi geçinceye kadar ertelenmelidir.
 • İlgili kamu otoritelerince alınan tedbirlere titizlikle riayet edilmelidir.

 

#EVDEKAL

Dask Teşvik kampanyası

Etkinlik takvimi

<<  <  Ekim 2022  >  >>
 Pz  Sa  Çr  Pr  Cu  Ct  Pz 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31