Sayın Sigorta Acentesi,
 
Bilindiği üzere, 2016/27 sayılı Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin Uygulanmasına İlişkin Genelgenin 7.2. maddesinde, “Acenteler arası iş paylaşımı yetkili olunan sigorta şirketi adına aracılık faaliyetinde bulunulması, iyiniyet ve dürüstlük kuralları çerçevesinde mümkündür. İşbirliği yapılan acente sayısının beşi aşması veya işbirliği yapılan acentelerin aynı il sınırları içerisinde bulunmaması durumları iyiniyet ve dürüstlük kurallarına aykırılık olarak kabul edilir.” hükmü yer almaktadır. Ayrıca, ilgili mevzuat çerçevesinde acente ile başka bir acentenin şubesi arasında ya da acente şubelerinin kendi aralarında iş paylaşımında bulunması mümkün değildir. 
 
Diğer yandan, söz konusu hükme aykırı olarak, farklı illerdeki Sigorta Acenteleriyle ya da acente şubeleriyle iş paylaşımı yapıldığı, iş paylaşımı yapılan acente sayısının beşi aştığı hususlarında Birliğimize müracaatta bulunulmaktadır. İcra Komitemiz söz konusu başvuruları titizlikle inceleyerek, aykırı işlem yaptığı tespit edilen Sigorta Acenteleri hakkında ilgili mevzuatta öngörülen müeyyideleri uygulamaktadır.
 
Bu kapsamda, farklı illerdeki acentelerle, acente şubeleriyle iş paylaşımı yapılmaması ve iş paylaşımı yapılan acente sayısının beşi aşmaması hususlarında gerekli özenin gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bu hususlara aykırı işlem yapan Sigorta Acenteleri hakkında mevzuatta öngörülen müeyyidelerin uygulanabilmesini teminen, İcra Komitemize bildirimde bulunulması büyük  önem arz etmektedir.  
 
Önemle duyurulur,
 
 
TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi
 
Not: Konuya ilişkin şikayetlerinizi ilgili somut bilgi ve belgelerle birlikte This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresli e-posta hesabına ya da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Dumlupınar Bulvarı No:252 (Eskişehir Yolu 9.Km) 06530 ANKARA adresine iletebilirsiniz.
 
 
 
 

#EVDEKAL

Dask Teşvik kampanyası

Etkinlik takvimi

<<  <  Aralık 2021  >  >>
 Pz  Sa  Çr  Pr  Cu  Ct  Pz 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Template by JoomlaShine