Değerli Meslektaşımız,

İcra Komitemiz, göreve başladığı günden itibaren trafik sigortası taban ücret komisyonlarının artırılması için yoğun çaba içerisinde olmuştur.

Son olarak, Sigorta Haftası kapsamında sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen panellerde, TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve İcra Komitesi Başkanımız Sayın Levent KORKUT, trafik sigortası taban komisyonlarının artırılması taleplerini yenilemiştir.

Bu kapsamda, Resmi Gazete’de 16.06.2021 tarihinde (bugün) yayımlanan düzenleme ile Havuz kapsamındaki trafik sigortaları için taban komisyon oranı %8’den, %10’a yükseltilmiştir.

İcra Komitemiz, havuz dışındaki poliçelerde de taban komisyon oranının yükseltilmesine yönelik çalışmalarına devam edecektir.

Bununla birlikte, “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetler ve Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmeleri Hakkında Yönetmelik” bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 

Malumlarınız olduğu üzere, 9 Mayıs 2020 tarihinde konuya ilişkin olarak yapılan Yönetmelik değişikliği sonrasında 1 seneyi aşkın sürede İcra Komitemiz söz konusu değişikliğin iptali/güncellenmesini teminen ilgili merciler nezdinde gerekli çalışmaları yürütmüştür. Bu süreçte, TOBB Başkamız Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU taleplerimizin takipçisi olmuş ve konuya ilişkin görüşlerimizi ilgili merciler nezdinde sıklıkla dile getirmiştir.

Son olarak, 2 Haziran 2021 tarihinde yapılan toplantıda, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Şakir Ercan GÜL’e taleplerimiz tüm gerekçeleri ile arz edilmiştir.

Sonuç olarak, bugün yayımlanan Yönetmelikte bazı taleplerimizin karşılandığı, bazılarının ise, karşılanmadığı anlaşılmıştır. 

Bu çerçevede, Yönetmeliğin uygulamasına ilişkin süreç, İcra Komitemiz tarafından hassasiyetle takip edilip, yaşanabilecek aksaklıkların önlenmesi, sigortalıların ve siz değerli meslektaşlarımızın menfaatinin korunması için gerekli tüm aksiyonlar alınacaktır.

Saygılarımızla,

 

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi

 

 

 

Önemli Not:

 

Yeni Yönetmelik ile;

 

Daha önceki Yönetmelikte yer alan “Asli işi sigorta aracılığı olmayan işletme” ifadeleri ve bunlara ilişkin düzenlemeler yeni yayınlanan yönetmelikde kaldırılmıştır. 

Daha önceki Yönetmelikte yer alan Seyahatle ilgili tüm firmalara aracılık yetkisi veren düzenleme, yolcu taşımacılığı firmalarının internet sayfaları ve mobil uygulamaları üzerinden bilet satışı ile sınırlandırılmıştır.

Daha önceki Yönetmelikte yer alan Yetkisiz kişi ve kuruluşların sayfalarında, ilgili sigorta şirketinin unvanının belirtilerek link verileceğine yönelik düzenleme kaldırılmıştır. 

Daha önceki Yönetmelikte yer alan mal ve hizmet satışı ile bağlantılı olarak sunulan sigortalardaki azami 5 yıllık poliçe süresi, uzatılmış garanti teminatı verilen sigortalar hariç olmak üzere azami 2 yıla düşürülmüştür.  

Daha önceki Yönetmelikte yer alan uzaktan iletişim aracı olarak tanımlanan kiosk ifadesi yeni yönetmelikten çıkartılmıştır.

Seyahate ilişkin sigortalar ile bilgisayar, tablet, cep telefonu ve beyaz eşya gibi cihazların satışına bağlı olarak elektronik cihaz, makine kırılması ve hırsızlık sigortası dışında mesafeli olarak başka ürün satışı engellenmiştir.

 

Diğer yandan, söz konusu Yönetmelik kapsamında aşağıdaki hususlara ilişkin çalışmalarımız devam edecektir.

 

Kanunen yetkili kılınan acente ve broker dışında kimseye sigorta aracılığı yetkisi verilmemesi,

Yetkisiz kişilere sigorta satışından dolayı komisyon veya ücret ödenmemesi,

Kredi kartı ile tahsilat işlemlerinde 3D Secure vb. uygulamalarla acente güvenliği sağlanmaması,

Haksız rekabet engellenmeli, farklı fiyat uygulanması, prim iadesi yapılması, promosyon verilmesi gibi uygulamalar yasaklanması.

#EVDEKAL

Dask Teşvik kampanyası

Etkinlik takvimi

<<  <  Kasım 2022  >  >>
 Pz  Sa  Çr  Pr  Cu  Ct  Pz 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930